Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania.

Jak to się zaczęło...

Moje początki zainteresowania się tą sztuką były dość spontaniczne i przypadkowe. Od zawsze pasjonowało mnie liternictwo i typografia.
W swoim piórniku zawsze miałam pióro i stalówki, a na biurku stał atrament lub tusz.
W dobie długopisów i piór kulkowych, zupełnie mi nie przeszkadzały palce wiecznie uwalane atramentem.

Jakiś czas temu, dzięki sugestii koleżanki, pojawiła się myśl, że przecież gdzieś muszą być ludzie, od których można będzie nauczyć się tych umiejętności. Od pomysłu nie minął tydzień, a ja już byłam zapisana na warsztaty wyjazdowe krakowskiej
szkoły kaligrafii, i to od razu na 4 moduły.

Ulubione rodzaje kaligrafii...

Po tych pierwszych zajęciach miałam już swoje ulubione działy kaligrafii, a z niektórymi nie lubimy się do dzisiaj. Najbardziej ujęła mnie elegancja kursywy angielskiej, ale też dostojność gotyku czy feeria barw w iluminatorstwie.

Zainteresowanie się kaligrafią na pewno było podyktowane pewnymi naturalnymi predyspozycjami, ale wydaje mi się,
że nie ma osoby, która nie przyswoiłaby sobie podstaw tej umiejętności. Sama nadal się szkolę, poszukuje inspiracji, gromadzę dostępną literaturę, ale też prowadzę warsztaty dla innych. 

Osiągnięcia

  • Prowadzę warsztaty kaligrafii dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w MBP w Głogowie
  • Prowadziłam warsztaty kaligrafii w Zakładzie Poprawczym w Głogowie i w ramach projektów Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Zostałam zaproszona z moimi zajęciami do udziału w Festiwalu Literackim WIELORZECZE w Elblągu.
  • Prowadziłam warsztaty kaligrafii dla Muzeum Ziemi Wschowskiej w ramach projektu Małe Muzeum Pełne Skarbów.
  • Zostałam zaproszona do przez Stowarzyszenie Czas Art do przeprowadzenia zajęć kaligrafii, które odbyły się we Wschowie
    w ramach Dni Dziedzictwa Narodowego 2019.
  • Byłam zaproszona do jury ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego. Z ogromną przyjemnością wspierałam też organizację kilku dużych imprez charytatywnych, wypisując i ozdabiając graficznie gustowne zaproszenia dla gości i podziękowania od organizatorów.

Szkoliłam się u najlepszych!

Pierwsze kroki stawiałam u Grzegorza Barasińskiego z Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych.

Brałam Udział w warsztatach Katarzyny Rohleder, Agnieszki Węgrowskiej (AgaPisze), Natalii Rucińskiej (FixUpStudio).
Cały czas doskonalę swój warsztat i samodzielnie zgłębiam temat kaligrafii dawniejszej i tej współczesnej.