Warsztaty kaligrafii - Jarosław

21.02.2020 biblioteka w Jarosławiu zamieniła się w szkołę skrybów za sprawą warsztatów kaligrafii, które poprowadziła Izabela Matuszewska. Naukę pięknego pisania pobierali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 (warsztaty w siedzibie głównej) i czytelnicy dorośli (spotkanie w Filii nr 2).

Uczestnicy dowiedzieli się, że na przestrzeni wieków sposób zapisywania myśli, informacji i wspomnień przybierał różną formę. Czy to nacięć na patyku, znaków na glinianej tabliczce, czy też w końcu na papierze. Zmieniał się nie tylko materiał na którym pisano, ale też znaki. Pismo przeszło długą drogę nim wymyślono obecną formę. Chociaż piktogramy czyli pismo obrazkowe (jak np. hieroglify) utrzymały się do dzisiaj w postaci powszechnie używanych emotikonów.

Jak ważna i trudna była praca dawnych kaligrafów, świadczy fakt, że za jedną książę można było kupić całą wioskę, a błąd popełniony przy pisaniu oznaczał, że trzeba od nowa przepisać stronę.

O tym przekonali się uczestnicy zajęć w momencie, gdy teoria zamieniła się w praktykę i w skupieniu zabrali się do pracy. Każdy miał możliwość doświadczenia magii pisania przy pomocy trzech różnych narzędzi: patyczka bambusowego, pióra gęsiego oraz stalówki.

Nauka pięknego pisania wymagała od wszystkich cierpliwości oraz tolerancji na palce pobrudzone atramentem, za to radość z pięknie napisanych liter była ogromna. Atmosferę tworzenia i radość z własnych osiągnięć zarówno u dzieci jak i dorosłych przedstawiają zamieszczone zdjęcia.